Szlaki Spacerowe
Kolejna próba
Tradycja szlaków spacerowych sięga czasów kurortu Jana Jerzego Haffnera. Kuracjuszom, obok kąpieli, polecano przejażdżki łodziami po Zatoce Gdańskiej (wdychanie jodu) i spacery w lasach okalających Sopot od zachodu.
Od początku szlaki spacerowe ściśle związane były z kurortem i były wspaniale zagospodarowanymi obiektami turystycznymi.
Na Królewskim Wzgórzu (zbieg ulic 23 Marca i Armii Krajowej) znajdowała się kawiarnia stanowiąca zarazem punkt widokowy, a dzisiejsza ul. 23 Marca stanowiła zagospodarowany szlak spacerowy z ławeczkami. Wkrótce uruchomiono tą samą trasą linię tramwaju konnego do skraju lasu i dalej aż do leśnej restauracji Wielka Gwiazda (Grosser Stern).
Pierwsze znakowane szlaki turystyczne pojawiły się w strefie krawędziowej wysoczyzny
w latach dwudziestych XX wieku za sprawą Otto Gerike, członka sopockiego Magistratu,
a następnie prezesa założonego w 1881 roku Towarzystwa Upiększania Sopotu.
Na wyznakowanych szlakach znajdowały się punkty widokowe, altanki, ławeczki, tablice
z mapami.
Znakowane szlaki spacerowe w lasach sopockich pojawiły się ponownie w latach sześć- dziesiątych XX wieku. Od nieco później spopularyzowanych turystycznych szlaków pieszych wyróżniało je żółte tło. Kolor żółty symbolizuje związek piasku, plaży sopockiej
i wypoczynku w cieniu lasu w strefie krawędziowej wysoczyzny.
W końcowych latach XX wieku z inicjatywy prezesa Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. dra Aleksandra Majkowskiego, Jana Boguckiego i Rady Miasta, a także Urzędu Miasta Sopotu, podjęto działania nad odtworzeniem sieci szlaków spacerowych z lat 60. Zachowując tradycję w nazewnictwie oraz sposobie ich znakowania, przygotowano i wyznaczono sieć sześciu takich szlaków – pięć na terenie lasów graniczących z miastem od zachodu i jeden biegnący wzdłuż morskiego brzegu – pozwalających poznać to, co najciekawsze w Sopocie i jego bliskim otoczeniu.
W 2012 roku Oddział PTTK wraz z Nadleśnictwem Gdańsk wytyczył ścieżkę Dydaktyczną -Szlak Borsuka.
W 2012 roku uchwałą zarządu Oddziału Sopocki Szlak Spacerowy „Mew” nazwano imieniem Jana Boguckiego.
Sopockie Szlaki Spacerowe w obecnej wersji uzupełniają sieć szlaków turystycznych na obrzeżach miasta.
Opracował Jan Bogucki
Aktualizował Mariusz