Szlak Saren

opracował: Jan Bogucki
aktualizacja: /styczeń 2015/  Mariusz

Fotoreportaż z Sopockiego Szlaku Spacerowego „SAREN” w galerii w zakładce Galeria Oddziału – zapraszamy.

 

W terenie szlak „Saren”oznaczony kolorem niebieskim na  żółtym tle. 

Przebieg szlaku:  Osiedle Mickiewicza (ul. A. Mickiewicza przystanek autobusu 144) – Mala Gwiazda – Dolina Świemirowska – Dąb Esperantystów – ul.M. Reja – pętla trolejbusowa Aleja Niepodległości.

Charakterystyka szlaku: szlak pieszy, łatwy dostępny o każdej porze roku nadaje się do spacerów Nordic Walking.
Okresowo trudność sprawia wąwóz od ul. M. Reja do  leśnej Drogi Wielkokackiej – alternatywą dla tego odcinka jest marsz szlakiem czarnym.

Długość szlaku to 5,6 km.

Początek szlaku znajduje się – w Dolinie Siedlisko na Osiedlu im A. Mickiewicza przed domem Pomocy Społecznej
(byłej Szkoły Podstawowej nr 6). Drogą skrajem lasu okrążamy osiedle dziesięciopiętrowych bloków wybudowanych
w końcu lat 60-tych ubiegłego wieku.

Dochodząc do końca osiedla w okolicy rozwidlenia dróg, gdzie szlak skręca w lewo możemy zobaczyć trzy głazy narzutowe. Na jednym z nich zwanym Diabelskim Kamieniem – dostrzegamy zatarty napis: Herrn Otto Gerike, 1924-1933 Zoppoter Stadtverordneter (w tłumaczeniu Panu Otto Gerike, sopockiemu radnemu miejskiemu 1924-1933). Otto Gerike (1861-1933), gdański kupiec i przedsiębiorca, od 1921 roku mieszkaniec Sopotu, w latach 1922-24 członek sopockiego Magistratu, a wkrótce prezes – założonego w 1881 roku – Towarzystwa Upiększania Sopotu.

Na tym skrzyżowaniu dróg przy, którym rośnie ponad 200-letni dęb bezszypułkowy pomnik przyrody
(o obwodzie pnia 3,5 m) – wkraczamy do lasu i Aleja Daglezjową,  która również jest grupowym pomnikiem
przyrody nr 437 składającym się z 15 okazałych daglezji zielonych  udajemy się w kierunku zachodnim.

Wąską ścieżką Wilczego Parowu wspinamy się na Małą Gwiazdę,  gdzie napotykamy szlaki: „czarny” (Sopot – Wieżyca – Kamienica Królewska) i „zielony” (Sopot Kamienny Potok – Skarszewy) oraz szlaki „Lisów”- brązowy, „Wiewiórek” – biały
i „Borsuka” zielony. Ten ważny węzeł szlaków turystycznych opuszczamy wraz ze szlakiem czarnym, by dojść do Drogi Wielkokackiej. Tu schodzimy w głąb wąwozu, którym stromo
w dół podążamy do Doliny Świemirowskiej.
U wylotu wąwozu już w dolinie możemy odpocząć w wiacie turystycznej.

Na asfaltowej drodze ul. M. Reja kierujemy się w prawo. Ponownie spotykamy szlak „czarny” i wraz z nim wzdłuż kompleksu  ogrodów działkowych dochodzimy do Dębu Esperantystów (pamiątka Światowego Kongresu Esperantystów – Gdańsk w 1927r.).

Wraz ze szlakiem „zielonym” między ogrodami działkowymi przechodzimy na północną stronę doliny i po przejściu
ul. M. Reja leśną drogą, a potem tą ulicą docieramy do pętli trolejbusowej na Alei Niepodległości. Po drodze możemy jeszcze popatrzeć na kaczki krzyżówki na rozlewisku Świemirowskiego Potoku i odpocząć w „grzybku”.
Fotoreportaż z Sopockiego Szlaku Spacerowego „SAREN” w galerii w zakładce Galeria Oddziału.

O PTTKu ...

PTTK zrzesza około 61 tysięcy członków. Ma ponad 260 oddziałów zrzeszających około 2500 kół i klubów oraz prawie 200 obiektów noclegowych o różnym standardzie. Baza noclegowa PTTK obejmuje ponad 20 tysięcy miejsc noclegowych w 60 domach turysty, 77 schroniskach górskich, 35 stanicach i ośrodkach turystyki wodnej, 33 ośrodkach campingowych i w 5 zajazdach. Prowadzi sieć 16 muzeów regionalnych, które są ośrodkami tradycji polskiego ruchu turystyczno-krajoznawczego. Gromadzone są w nich unikalne dokumenty i inne materiały świadczące o udziale PTTK i jego poprzedników w rozwoju działalności społecznej i kulturowej w Polsce. Jest wydawcą map, folderów i przewodników. Ponadto w całym kraju posiada biblioteki i Regionalne Pracownie Krajoznawcze.