Szlak Borsuka

Ścieżka dydaktyczna – historyczno-przyrodnicza „Szlak Borsuka” w Sopocie

oznaczona jest w terenie kwadratem w kolorze żółtym przekreślonym zielonym pasem. Przebiega następująco: ul. 23 Marca, Mała Gwiazda, Gliniana Góra, Rezerwat Przyrody „Zajęcze Wzgórze”, ul. Kasprowicza. Długość ścieżki 5,5 km.

Spacer rozpoczynamy w Dolinie Gołębiewskiej w miejscu przecięcia ulicy 23-Marca z „zielonym” szlakiem turystycznym (Sopot Kamienny Potok – Skarszewy) i razem z nim podążamy krętą leśną drogą do węzła szlaków nazwanego Małą Gwiazdą. Po drodze, z lewej strony mijamy Ośle Wzgórze. Szczególną uwagę zwracamy na wścibskie oczy agentów, wszędzie i stale, obserwujących nasze poczynania na ścieżce.

Na Małej Gwieździe spotykamy szlaki: koloru czarnego „Wzgórz Szymbarskich” idący z Sopotu do Sierakowic, Sopockie Szlaki Spacerowe „Saren” oraz „Lisów”. Dalej podążamy grzbietami Poziomkowych Wzgórz by wreszcie dostrzec do Glinianej Góry ( Sępie Wzgórze). Z punktu widokowego na tym wzniesieniu rozpościera się wspaniały widok na uzdrowisko i Zatokę Gdańską. U podnóża widzimy barwną płytę stadionu lekkoatletycznego usytuowanego w Dolinie Owczej, której nazwę należy wiązać z wykorzystaniem w przeszłości tego terenu do wypasu owiec z folwarku klasztornego cystersów. Dochodzimy do granic rezerwatu. Po lewej okrążamy, Zajęcze Wzgórze. Rezerwat Przyrody „Zajęcze Wzgórze”, zajmuje powierzchnię 11,74 ha. Chronione  jest tam starodrzew buka i dębu. Występuje około 90 gatunków roślin naczyniowych, w tym chronione bluszcz pospolity, jarząb szwedzki, marzanka wonna, konwalia majowa. Mijając obszar rezerwatu dochodzimy do ul. Kasprowicza gdzie kończymy naszą wędrówkę.

Zapraszam do galerii zdjęć

 

O PTTKu ...

PTTK zrzesza około 61 tysięcy członków. Ma ponad 260 oddziałów zrzeszających około 2500 kół i klubów oraz prawie 200 obiektów noclegowych o różnym standardzie. Baza noclegowa PTTK obejmuje ponad 20 tysięcy miejsc noclegowych w 60 domach turysty, 77 schroniskach górskich, 35 stanicach i ośrodkach turystyki wodnej, 33 ośrodkach campingowych i w 5 zajazdach. Prowadzi sieć 16 muzeów regionalnych, które są ośrodkami tradycji polskiego ruchu turystyczno-krajoznawczego. Gromadzone są w nich unikalne dokumenty i inne materiały świadczące o udziale PTTK i jego poprzedników w rozwoju działalności społecznej i kulturowej w Polsce. Jest wydawcą map, folderów i przewodników. Ponadto w całym kraju posiada biblioteki i Regionalne Pracownie Krajoznawcze.