Szlak „Wiewiórek”

opracował: Jan Bogucki
aktualizacja: / sierpień2016/ Mariusz

Fotoreportaże ze szlaku  w galerii w zakładce galeria Oddziału
Sopocki Szlak Spacerowy „Wiewiórek” cz. I od „Leśnika” do „Zajęczego Wzgórza” – Kliknij!
Wielka Gwiazda – Kliknij!
Sopocki Szlak Spacerowy „Wiewiórek” cz. II  Rezerwat Zajęcze Wzgórze -  Kliknij – Zapraszamy!

W terenie Sopocki Szlak Spacerowy „Wiewiórek”oznaczony jest kolorem białym na  żółtym tle.

Przebieg szlaku: Sanatorium „Leśnik” – Wielka Gwiazda – Droga Wielkokacka – Mała Gwiazda – Dolina Siedlisko – zboczem Glinnej Góry – Rezerwat Przyrody Zajęcze Wzgórze – Stadion Lekkoatletyczny (ul. Wybickiego).

Charakterystyka szlaku: szlak pieszy, łatwy dostępny o każdej porze roku nadaje się do spacerów Nordic Walking i rekreacyjnej jazdy rowerem.

Długość szlaku to 5 km.

Spacer rozpoczynamy w górnej części Doliny Gołębiewskiej – opodal sanatorium „Leśnik” – w miejscu, gdzie ulica 23-Marca zmienia się w leśną drogę i wznosząc się łagodnie, zmierza na południe. Otacza nas tu las bukowy z domieszką innych gatunków drzew. Często zwracają uwagę leśne olbrzymy – wysokie drzewa o dużym obwodzie pnia. Niektóre z nich mają status pomników przyrody i podlegają ochronie prawnej. Na lewo od miejsca, w którym droga wchodzi w niewielki wykop, w odległości około 20 m, rośnie dąb szypułkowy zrośnięty z dwóch pni o łącznym obwodzie 370 cm. Pomiaru tego dokonuje się na wys. 1,3 m od poziomu gruntu (tzw. pierśnica).

Niebawem dochodzimy do Wielkiej Gwiazdy. Tu przecinamy czarny szlak spacerowy (ul. 23 Marca – Brodwino) i skręcamy w lewo z „niebieskim” szlakiem turystycznym łączącym Sopot Kamienny Potok z Kartuzami. Na Wielkiej Gwieździe znajduje się wiata – wykonana przez służby leśne specjalnie dla turystów.Około 20 m od niej w kierunku zachodnim, żyją w pełnej zgodzie „Dwaj Bracia”.
Jak mówi legenda – Dwaj młodzi chłopcy wciąż współzawodniczyli ze sobą. Gwałtownie spierali się o sprawy ważne ale jeszcze częściej o małe i błahe. Żaden nie odpuszczał. Któregoś dnia w tym miejscu zbierali borówki, a może były to grzyby nikt już tego nie pamięta. – „Ja mam więcej” – powiedział starszy i to wystarczyło.
Od słowa do czynu, w ciemnym lesie rozgorzała walka, która niestety skończyła się tragicznie. W leśnej głuszy bracia zabili się wzajemnie. W tym miejscu wyrosły buk i sosna, które w braterskim uścisku łączą się na lata. A może nie jest to uścisk przyjaźni, a dalszy ciąg zawodów. „Dwaj Bracia”, zrośnięte pniami buk i sosna o wysokości ponad 25 m i obwodzie pnia 320 cm (pomnik przyrody nr 965).
Wielka Gwiazda – Kliknij!

Od potowy XIX wieku do 1945 roku znajdowała się tu restauracja „Grosser Stern” („Wielka Gwiazda”), z której chętnie korzystali kuracjusze i mieszkańcy podczas spacerów.

Oba szlaki Drogą Wielkokacką razem zdążają na wschód. Po niespełna 500 metrach szlak niebieski skręca w prawo. Wkrótce teren po lewej stronie drogi zaczyna się obniżać. W miejscu, gdzie z lewej strony rysuje się wyraźna dolina z prawej na poboczu rośnie buk pospolity zrośnięty z dwóch pni o obwodzie 245 cm. Dochodzimy do Małej Gwiazdy ważnego węzła szlaków turystycznych. Dalej wędrówka przebiegała będzie skrajem wysoczyzny, wzdłuż Doliny Siedlisko, gdzie usytuowane jest osiedle im. A. Mickiewicza.

Droga dociera do zbocza Glinnej Góry, w dole między drzewami dostrzegamy barwną płytę stadionu lekkoatletycznego. O jego budowie postanowiono w 1923 roku – w stulecie założenia uzdrowiska i zwany był boiskiem stulecia – zaś użytkowany był od 1926 roku. Jego obecny kształt i wyposażenie pochodzą z ostatnich lat. Gospodarzem obiektu jest Sopocki Klub Lekkoatletyczny, który ma w swych szeregach licznych olimpijczyków. Stadion ten to miejsce ważnych w kalendarzu sportowym imprez. Obiekt położony jest w głębi Doliny Owczej, której nazwę prawdopodobnie należy wiązać z wykorzystaniem w przeszłości tego terenu do wypasu owiec z folwarku klasztornego cystersów.

Drogą na zboczu Zajęczego Wzgórza wkraczamy na teren Rezerwatu Przyrody „Zajęcze Wzgórze” o powierzchni 11,74 ha., którego głównym zadaniem jest ochrona starodrzewu. Znajdują się w nim buki, trochę dębów i wprowadzona około 150 lat temu sosna. Występuje tu również blisko 90 gatunków roślin naczyniowych, w tym cztery (bluszcz pospolity, jarząb szwedzki, konwalia majowa i marzanka wonna) chronione. W tym pięknym miejscu warto wsłuchać się w opowieść:

SEDNO

Przy ścieżce – co u podnóża,
Zajęczego Wzgórza-
Dąb zakochany w sośnie
Tuli się z nią miłośnie.
Pnie ze sobą złączone
Po czasy nieskończone.

Bo jak legenda opiewa:
To ludzie są – nie drzewa.
To juhas co w pasterce
Ochotą rozpalił serce.
W trwałym objęciu / w Owczej Dolinie/
Czas niepostrzeżenie płynie.
Magią uczucia splątani w jedno
Głoszą przechodniom miłości sedno.

Gracjan Posadzki 16.01.2014

Drogą wiodącą przez rezerwat dochodzimy do bramy stadionu. Przed tym obiektem znajduje się obelisk z tablicą upamiętniającą martyrologię polskich sportowców w latach II wojny światowej, umieszczona na polodowcowym głazie. Głaz ten przetransportowano w 1926 roku z Niedźwiedziego Bagna – odgałęzienia Doliny Gołębiewskiej. Pierwotnie 10-tonowy głaz miał upamiętniać stulecie uzdrowiska i budowę stadionu.

Fotoreportaże ze szlaku w galerii w zakładce galeria Oddziału
Wielka Gwiazda – Kliknij!
Sopocki Szlak Spacerowy „Wiewiórek” cz. II Rezerwat Zajęcze Wzgórze – Kliknij – Zapraszamy!